Textilní architektura a membrány
O membráně
Hi-tech, technicistní konstrukce, která ale pracuje s velice jemným a měkkým materiálem – látkou s až organickými tvary. Jemnost a ladnost křivek se ruku v ruce snoubí s pnutím, které do látky vneseme. Je výsledkem staletého zkoumání tvarů a materiálů od románského oblouku, gotické klenby, přes krásně tvarované subtilní betonové skořepiny až k úplné čistotě materiálu a tvaru dvou zakřivení – látky a hyperbolického paraboloidu. Chladná tvrdá konstrukce vynáší jemnou, lehkou a ladnou textilii.
Z čeho se skládá membránová konstrukce?
Obecně dělíme membránové textilní konstrukce na dvě základní části – membránu a konstrukci.
Prvky membrány
Membránová textilie je tvořena polyesterovou (PES) tkaninou s vrchní vícenásobně lakovanou vrstvou s vysoce koncentrovaným PVDF na obou stranách. Látka se vyznačuje vysokou pevností v tahu. Pro dosažení požadovaného tvaru se skládá z jednotlivých střihů, které se řežou na digitálním cutteru. Ty se následně svařují pomocí vysokofrekvenčního lisu. Látka je odolná vůči vnějším vlivům - odolá UV záření, plísním i houbám, je snadno omyvatelná.
Hrany látky se při jejím napnutí deformují, je její přirozeností se zdeformovat v hraně do oblouku (přesněji řetězovky). Aby látka držela požadovaný tvar, vkládáme do těchto oblouků lana. Lana jsou zakončena na obou koncích v kování na membráně. Lana spolu s kováním ohraničují membránu a pomáhají ji tvarovat.
Prvky v cípech membrán nazýváme kování. Slouží jako přechodový prvek mezi membránou a kotevní konstrukce. Zjednodušeně se dá říct, že pokud chceme za látku někde táhnout nebo ji tlačit, použijeme kování. Kování má specifický tvar pro každý daný případ. Lana spolu s kováním ohraničují membránu a pomáhají ji tvarovat.
Membránu musíme kotvit a napínat (předepínat). K tomu slouží napínací prvky, které látku zachytí ke konstrukci a po vypnutí látky ji zafixují v požadovaném tvaru.
Prvky konstrukce
Ke sloupům se kotví přes rektifikační prvek membrána. Sloupy jsou namáhány na vzpěr, přenáší tlakovou složku síly z membrány (alt. i tlak za ohybu v případě vetknutí v patce). V nejlepším případě jsou požity v kombinaci s kotevním lanem a kombinují tak výhody obou konstrukčních prvků. Sloup je vhodné kotvit k základu kyvným nebo kulovým spojem, méně vhodné řešení je vetknutím. Sloupy jsou v častou používány ocelové, je možné však využit i dřevěné.
Lano (alt. táhlo) přenáší tahovou složku síly z předepnutí z membrány do základů nebo kotevní konstrukce. Při použití kotveních lan se značně snižuje požadavek na dimenzi sloupů. Kotevní lano je ukončeno vidličkami a často umožňuje také rektifikaci celé konstrukce.