Architekt a projektant

Služby

Navrhujete membránu? Obraťte se přímo na nás.
Pomůžeme vám zvolit vhodné tvarové a technické řešení již ve fázi studie, popřípadě můžeme posoudit již hotový návrh. Vytvoříme přesný model membrány pomocí metody form-find. Zvažujete membránu napojit na objekt? Poradíme vám v přípravě kotevních bodů a statickým modelem vám dodáme podklady pro statika. Do projektu pro výběr zhotovitele vám zpracujeme projekt membrány s přesným technickým popisem.

Co vzít v úvahu při návrhu membránové konstrukce?

Výsledný vzhled (a také cenu!) membránové konstrukce ovlivní již samotný návrhu tvaru látky. Dynamika tvaru membrány zásadně ovlivňuje konstrukci. Plytká membrána se musí násobně více napínat (přesněji předepínat), než membrána dynamicky tvarovaná. Zjednodušeně - lépe odolává vnějšímu zatížení svým tvarem. To přímo ovlivňuje nároky na nosnou konstrukci, na sloupy, lana.

Plytká membrána = masivní sloupy a lana vs. dynamická membrána = subtilní sloupy a lana.

Jsou situace, které neumožňují využití kotevních lan. Ale je potřeba myslet, že odstraněním takto důležitého prvku z konstrukce přenese nároky na sloup, který najednou není namáhán pouze na tlak, ale i na ohyb. To má zásadní dopad na statiku konstrukce a ruku v tuce tedy estetiku. Z konstrukce se najednou vytrácí lehkost a ladnost.

Sloup by měl být určen pro vynesení membrány do požadované výšky a měl by být namáhán jen na vzpěr. Ukotven by měl být přes kyvný čep nebo kloub ke konstrukci. Toto řešení odstraňuje moment. Lano naopak přenáší veškeré tahové síly. Soustava těchto dvou konstrukčních prvků je pro membránové konstrukce ideální, skoro až charakteristická. Toto řešení doporučujeme používat v první řadě.

Je naprostou přirozeností látky, že se její hrany prohnou (zdeformují) do oblouku při napínání v krajích. Je to její charakteristický znak. Této vlastnosti s výhodou využíváme. Je to ale zároveň vlastnost, která se nedá odstranit jinak, než uchycením po celé hraně pomocí lišty ke konstrukci.

K zafixování tvaru oblouku využíváme obvodová lana. Prohnutí oblouku se nedoporučuje navrhovat příliš malé. Dochází pak k přepnutí lan a následně i látky. Tedy čím (přirozenější) větší prohnutí oblouku, tím je látka „spokojenější.“

Celá konstrukce je navržena tak, aby po základním vytvarování mohla být membrána předepnuta. Technické řešení tedy musí umožnit vložení rektifikačních prvků. Látka se tedy nejprve napne a vytvaruje. Až jsme s tvarem spojeni, vneseme do konstrukce za pomocí napínacích mechanismů tolik potřebné předpětí. V takovém tvaru se zafixuje.

Největším strašákem membrán je vytvoření „lavóru“ vody nebo sněhu na látce. Může vzniknout špatně navrženým tvarem membrány – voda se na látce v nějakém místě zdržuje a nemůže odtéct. Látka je přirozeně pružná a umožňuje do jisté míry deformace a díky tomu se pod náporem vody nebo sněhu může prohnout. Špatně navržený tvar může mít za následek protržení látky nebo v horším případě zhroucení celé konstrukce.

Předcházení takových situací pečlivě prověřujeme v projekčním programu. V případě, že bychom objevili toto riziko, látku přetvarujeme.

I když jsou naše konstrukce z látky, nejde jen o kus pověšené látky. Někoho může zaskočit, jak velké síly může membrána generovat už pouhým předepnutím, natož po zatížení sněhem apod. Proto jsme rádi, když nás přizvete již ve fázi přípravy projektů, abychom stavbu správně připravili a eliminovali tak nepříjemná překvapení při realizaci.

Návrh membránových konstrukcí přes tvarování, zatížení, předepnutí až po střihy probíhá ve speciálním programu. Ten vytvaruje průběhy deformací při různém zatížením od větru, sněhu nebo jejich kombinací. Program přesně stanoví síly generované membránou na konstrukci, které budou perfektním podkladem pro Váš projekt a ať už vašeho nebo našeho statika.